NASIL İSG UZMANI OLUNUR?

NASIL İSG UZMANI OLUNUR?

İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

İSG kısaltmasıyla iş hayatında yoğun olarak kullanılan iş sağlığı ve güvenliği tanımını yapacak olursak. “işyerinde işin yürütülmesi sırasında çeşitli nedenlerden kaynaklanan sağlığa zarar verebilecek koşullardan korunmak amacıyla yapılan sistemli ve bilimsel çalışmalardır” diyebiliriz.

İş sağlığı ve güvenliği – İSG olgusu, Avrupa Birliği içerisinde de, 1980’li yıllardan itibaren ağırlıkla ele alınmaya başlanmıştır. Özellikle, 1989 yılında çıkarılan 89/391/EEC sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Direktifi, iş sağlığı ve güvenliği alanında çerçeve direktif olarak kabul edilmiş ve daha sonra bu çerçeve direktife dayanarak çok sayıda bireysel direktif çıkarılmıştır. Ülkemizde 2012 yılında yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu da Avrupa Birliği uyum süresince hayatımıza girmiştir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanında Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

 • Problemlere etkili çözümler üretebilmek,
 • Çoklu iş tanımlarını önceliklendirebilmek,
 • Ekip çalışmasına uyum sağlamak,
 • Detay odaklı çalışmak,
 • Stresli durumlar karşısında sakin kalabilmek,
 • MS Office programlarına hakimiyeti bulunmak.

İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışmalarının Amacı Nedir?

Çalışanları Güvenliğini Sağlamak

Üretim Güvenliğini Sağlamak

İşletme Güvenliğini Sağlamak

Nasıl İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Olunur?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmak için iki yıllık eğitim veren meslek yüksekokullarının İş Sağlığı ve Güvenliği ön lisans programlarından veya dört yıllık eğitim veren üniversitelerin Mühendislik fakültelerinden mezun olmak gerekmektedir. Mesleği icra edebilmek için iş güvenliği yetki belgesine sahip olma şartı bulunmaktadır.

 • Mimarlık Fakültelerinin Tüm Bölümleri
 • Mühendislik Fakültelerinin Tüm Bölümleri
 • Teknik Eğitim Fakültelerinin Tüm Bölümleri
 • Fen / Fen Edebiyat Fakültelerinin; Fizik, Kimya, Biyoloji Bölümleri
 • Meslek Yüksek Okullarının; İş Sağlığı ve Güvenliği Programlarıdır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Süreci Hakkında Genel Bilgiler Nelerdir? 

Kurs Kayıt İşlemleri: İş sağlığı ve güvenliği kurs adayı gereken evrakları eğitim merkezine sunarak kayıt işlemlerini tamamlar. Kurs kayıt işlemleri için gerekli belgeler;

Diploma

Kimlik Fotokopisi

1 Adet Fotoğraf

Kayıt Başvuru Dilekçesidir. ( Kayıt başvuru esnasında Yeni uzman  Akademi’den temin edebilirsiniz.

Sınavlar

Eğitim programlarını tamamlayan adayların sınavları Bakanlıkça ÖSYM’nin görevlendirilmesiyle yapılır.   

Girdiği ilk sınavda başarılı olamayan aday, yeniden eğitim programına katılmak zorunda kalmadan sonraki sınavlara başvuru yapabilir.

Sınavlarda başarılı sayılabilmek için 100 puan üzerinden en az 70 puan alan adaylar başarılı sayılır.

Sonuç Olarak:

Yeni Uzman Akademi eğitimlerini alanlarında seçkin eğiticiler eşliğinde düzenlemektedir. Eğitim alanında 7 yılı geride bırakmaya hazırlanan Yeni Uzman Akademi İş Sağlığı ve Güvenliği alanında İstanbul Avrupa ve Anadolu Yakası, İzmir, Ankara şubeleri ile hizmet vermektedir. pandemi sürecinde örgün eğitimlerini online sisteme taşıyan eğitim kurumumuz böylelikle hem katılımcılarının pandemiden daha az etkilenmelerini sağlamayı hem de eğitimlerini online olarak her yere taşımayı planlamış ve bunda da üstün bir başarı göstermiştir.

Yeni Uzman Akademi, İş Sağlığı ve Güvenliği alanında A Sınıfı, B Sınıfı, C Sınıfı eğitimler düzenlemekle beraber katılımcılarına özel fırsatlar sunmaktadır. Yeni Uzman Akademi Olarak katılımcılarımıza ücretsiz sunduğumuz fırsatların birkaçı;

 • ISO 45001 Sertifikası Eğitimi
 •  Sınav Öncesi Tekrar Programları
 • İngilizce ve Rusça Eğitimleri
 • Konu Anlatım ve Soru Bankası

Yeni Uzman Akademi olarak katılımcılarımızı sadece sınavlara değil hayata hazırlıyoruz ve bu amaçla da ISO Sertifikalarını da katılımcılarımıza en uygun fiyatlara sunuyoruz. ISO Eğitimlerimizden bir kaçı;

ISO 45001- 2018 İç Denetçi Eğitimi

ISO 9001- 2015 Kalite Yönetim Sistemi Temel Eğitimi

ISO 14001- 2015 Çevre Yönetim Sistemi Temel  Eğitimi

ISO 10002- 2015  Müşteri Memnuniyeti Temel  Eğitimi

ISO 9001- 2015  Kalite Yönetim Sistemi  İç Denetçi Eğitimi

ISO 14001- 2015  Çevre Yönetim Sistemi  İç Denetçi Eğitimi

Proses Yönetimi Eğitimi

Doküman Yönetimi Eğitimi

Yeni Uzman Akademi’de hedeflenen amaç İSG Eğitim alanında görevini tam anlamıyla yerine getiren uzmanlar yetiştirmek ve eğitimlerini kurumumuzdan almış olsun veya almasın her meslektaşımıza yardımcı olabilmektir. Bu amaçla;

Herkes ücretsiz olarak https://yeniuzmanakademi.com/is-guvenligi-ders-notlari sayfamızdan İSG alanındaki ders notlarını ücretsiz indirebileceği gibi   https://yeniuzmanakademi.com/is-sagligi-ve-guvenligi-mevzuatlari sayfamızdan da İSG mevzuatlarını ücretsiz olarak indirebilir.

Yeni Uzman Akademi’nin İSG alanında sağladığı fırsatlar bunlarla sınırlı değil; bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek İSG alanındaki gelişmelerden haberdar olacağınız gibi aynı zamanda iş ilanlarını da takip edebilirsiniz.

Yeni Uzman Akademi olarak sosyal medya hesaplarımızın adreslerini sizler için yayımlıyoruz. Facebook adresimiz: https://www.facebook.com/taner.basol.311 ve instagram adresimiz: https://instagram.com/yeni_uzmanakademi?igshid=j2kucvlxiut bizlere ulaşabilirsiniz.

Hemen Arayın