Nasıl İş Güvenliği Uzmanı Olunur?

NASIL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLUNUR?

Teknoloji ve bilimin gün geçtikçe gelişmesi ile birçok ürünün üretilmesinde seri üretime geçilmiştir. Seri üretimin yaygınlaşması da bazı mesleklerin ortadan kalkmasına sebep olduğu gibi bazı meslekler de yok olmaya yüz tutmuş durumda.

Teknoloji ve bilimdeki gelişmelerin birlikte kullanılması ve insanoğlunun hizmetine sunulması beraberinde de birçok yeni mesleği doğurmakta ve gün geçtikçe güçlenmeye başlayan işçi sınıfını da geliştirmiştir.

İşçilerin beraber hareket etmeleri işçi dernek ve sendikaları kurmalarını sağlamıştır. İşçilerin dernek ve sendikalar sayesinde beraber hareket etmeleri onlara birçok konuda haklarını kullanma fırsatı vermiştir.

İşçilerin çalışma ortamları, mesai saatleri vb konular işçilerin var olduğu günden bugüne hep tartışma konusu olagelmiştir. İşçilerin insani şartlar altında çalışmasını sağlamak için günümüzün ve geleceğin en gözde mesleklerinden biri olan ve büyük bir özveri isteyen iş sağlığı ve güvenliği uzmanları ilgilenmektedir. 

İş Sağlığı ve Güvenliği:  İşyerlerinde çalışan personelin gerekli ve doğru ekipmanlarla görevlerini yerine getirmesi ve yine personelin çalışma esnasında sağlığını korumayı hedefleyen önlemler bütünü diye adlandırılabilir. İşveren, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin uygulanması konusunda yasalara karşı sorumludur. İş Sağlığı Ve Güvenliği uygulamaları kanunlarla düzenlenmiştir. Çalışan personelin çalışma esnasında sağlığının ve güvenliğinin korunması en doğal haklarından biridir.

  İş sağlığı ve güvenliği alanındaki önlemler, işletmeden işletmeye farklılık gösterebilir. Bu farklılıklar, temel olarak bazı işletmelerin endüstri özelliğinden kaynaklanmaktadır. İşyerlerinde alınan tedbirlerin amacı kaza ve hastalık risklerini en aza indirebilmektir.

İş sağlığı ve güvenliği sertifikası alıp İSG uzmanı olmak için başvuru esnasında hazırlanması gereken evraklar ise şöyle:

 • Başvuru yapılacak kuruma hitaben, adayın belirlenmiş iş güvenliği eğitimleri arasından kendi istediği bölümü seçmiş olduğu ve T.C. kimlik numarası ile iletişim bilgilerinin de içinde yer aldığı başvuru yazısı
 • Başvuran adayın eğitim durumunu belgeleyen mezuniyet belgeleri ve diplomalar
 • A sınıfı iş güvenliği eğitimine katılmak isteyen adaylar için B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belge ile beş yıl boyunca bir yerde çalıştığına dair yazı
 • Aynı şekilde B sınıfı iş güvenliği eğitimine katılmak isteyen adaylar için C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belge ile beş yıl boyunca bir yerde çalıştığına dair yazı
 • Yurtdışından alınan iş güvenliği uzmanı belgelerinin ise bakanlıklar tarafından onaylanması gerekmektedir.

Üç sınıftan oluşan iş güvenliği sertifikasının sahip olduğu sınıflar ise şu şekildedir:

 • Çok tehlikeli kabul edilen iş yerleri için A sınıfı,
 • Tehlikeli kabul edilen iş yerleri için B sınıfı,
 • Az tehlikeli kabul edilen iş yerleri için C sınıfı

İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanı Olmak İsteyenlerde Aranan Nitelikler

 • Mezun Olunan Bölüm veya Programın Denkliği: İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmak isteyenlerin aşağıda bulunan bölüm veya programlardan mezun olması gerekmektedir. Bu bölümler ise,
 • Mimarlık – Mühendislik Fakültesi Bölümleri
 • Teknik Eğitim Fakültesi Bölümleri
 • Fen – Fen Edebiyat Fakülteleri; Fizik, Kimya, Biyoloji Bölümleri
 • Meslek Yüksek Okullarının, İş Sağlığı Ve Güvenliği programlarından mezun olması gerekmektedir.
 • Mezuniyet durumu yukarıdakilerden farklı olanlar iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olamazlar.

Eğitim Süreci:  İş sağlığı ve güvenliği eğitimleriüç kısımdan oluşur.

 • Uzaktan Eğitim
 • Örgün ( yüz yüze eğitim)
 • Staj eğitimi

Uzaktan eğitim: İnternet üzerinden asenkron yani canlı olmayan derslerdir. Bu dersler eğitim kurumu tarafından kursiyerlere gönderilen kullanıcı adı ve şifre ile yine eğitim kurumunun yönlendirdiği program üzerinden yapılır. Kursiyer istediği saatler içerisinde sisteme dahil olup dersleri takip edebilir. Bu eğitimin süresi 90 saattir. Dersler genel itibari ile 15 günlük bir ders programı içersinde işlenir.

Örgün Eğitim: Kursiyerin kayıtlı olduğu eğitim kurumunda aldığı derslerdir. Örgün eğitim dersleri 09:00 – 15:00 ve ya 15:00 – 21:00 arasında yapılır. Toplam 90 saattir ve uzaktan eğitim programında olduğu gibi dersler 15 günlük bir program içersinde işlenir.

 Pandemi dönemi; örgün eğitim programları tamamen online sisteme taşınmıştır. Kursiyerler eğitim kurumuna gelmeden internetin olduğu her yerden yine 09:00 – 15:00 veya 15:00 – 21:00 saatleri arasında online olarak eğitimlerini tamamlar. Online eğitimler de 90 saattir.

İş sağlığı ve güvenliği yüz yüze eğitim şartları ile online eğitimleri arasında süre, devam zorunluluğu gibi konularda tek fark online eğitimde kursiyerlerin dersi internet üzerinden takip etmeleridir. Aslında böylelikle kursiyerler her yerden dersleri takip etme lüksüne sahip olurlar. 

Staj Eğitimi: İş sağlığı ve güvenliği eğitiminin son kısmıdır. Kursiyerlerin burada edinecekleri bilgiler hem girecekleri İSG Sınavında hem de İSG Uzmanı olduktan sonraki dönemde ihtiyaçları olan birçok bilgiyi elde etmelerine sağlar. Staj eğitimi İSG Uzmanlarının gözetiminde yapılır. Staj eğitimi bittiğinde hem İSG Uzmanı hem de staj yapılan işyeri sahibinin imzaları ve onayı alınır. Staj eğitimi ise 40 saat sürmektedir.

İSG Sınavı

İSG uzmanı olmak isteyen adaylar, eğitim programlarını tamamladıktan sonra bakanlık tarafından görevlendirme sonucu ÖSYM tarafından düzenlenen İSG sınavına katılmalıdır. Adaylar ilk sınavda başarılı olamadıysa, sonraki sınav veya sınavlara  girebilirler. İSG sınavı 100 puan üzerinden değerlendirilmekte, 70 puan ve üzerinde sonuç alan adaylar başarılı olarak görülmektedir.

Sonuç Olarak:

Yeni Uzman Akademi,  iş güvenliği eğitimleri alanında seçkin eğiticiler eşliğinde düzenlemektedir. Eğitim alanında 7 yıllık tecrübeye sahip olan Yeni Uzman Akademi İş Sağlığı ve Güvenliği alanında İstanbul’da Avrupa ve Anadolu Yakası, İzmir, Ankara şubeleri ile hizmet vermektedir. Pandemi sürecinde örgün eğitimlerini online sisteme taşıyan eğitim kurumumuz böylelikle hem katılımcılarının pandemi sürecinden daha az etkilenmelerini sağlamayı hem de eğitimlerini online olarak her yere taşımayı planlamış ve bunda da yüksek bir başarı göstermiştir. Yeni Uzman Akademi, İş Sağlığı ve Güvenliği alanında A Sınıfı, B Sınıfı, C Sınıfı eğitimler düzenlemekle beraber katılımcılarına özel fırsatlar sunmaktadır. Yeni Uzman Akademi Olarak katılımcılarımıza ücretsiz sunduğumuz fırsatların birkaçı;

 • ISO 45001 Sertifikası Eğitimi
 •  Sınav Öncesi Tekrar Programları
 • İngilizce ve Rusça Eğitimleri
 • Konu Anlatım ve Soru Bankası

Yeni Uzman Akademi olarak katılımcılarımızı sadece sınavlara değil hayata hazırlıyoruz ve bu amaçla da ISO Sertifikalarını da katılımcılarımıza en uygun fiyatlara sunuyoruz. ISO Eğitimlerimizden bir kaçı;

ISO 45001- 2018 İç Denetçi Eğitimi

ISO 9001- 2015 Kalite Yönetim Sistemi Temel Eğitimi

ISO 14001- 2015 Çevre Yönetim Sistemi Temel Eğitimi

ISO 10002- 2015 Müşteri Memnuniyeti Temel Eğitimi

ISO 9001- 2015 Kalite Yönetim Sistemi İç Denetçi Eğitimi

ISO 14001- 2015 Çevre Yönetim Sistemi İç Denetçi Eğitimi

Proses Yönetimi Eğitimi

Doküman Yönetimi Eğitimi

Yeni Uzman Akademi’de hedeflenen amaç İSG Eğitim alanında görevini tam anlamıyla yerine getiren uzmanlar yetiştirmek ve eğitimlerini kurumumuzdan almış olsun veya almasın her meslektaşımıza yardımcı olabilmektir. Bu amaçla;

Herkes ücretsiz olarak https://yeniuzmanakademi.com/is-guvenligi-ders-notlari sayfamızdan İSG alanındaki ders notlarını ücretsiz indirebileceği gibi   https://yeniuzmanakademi.com/is-sagligi-ve-guvenligi-mevzuatlari sayfamızdan da İSG mevzuatlarını ücretsiz olarak indirebilir.

Yeni Uzman Akademi’nin İSG alanında sağladığı fırsatlar bunlarla sınırlı değil; bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek İSG alanındaki gelişmelerden haberdar olacağınız gibi aynı zamanda iş ilanlarını da takip edebilirsiniz.

Yeni Uzman Akademi olarak sosyal medya hesaplarımızın adreslerini sizler için yayımlıyoruz. Facebook adresimiz: https://www.facebook.com/taner.basol.311 ve instagram adresimiz: https://instagram.com/yeni_uzmanakademi?igshid=j2kucvlxiut bizlere ulaşabilirsiniz.

Hemen Arayın