İSG SINAVI ERTELENDİ Mİ? NE ZAMAN YAPILACAK?

ÜCRETSİZ İNGİLİZCE DİL KURSUMUZ

İSG SINAVI ERTELENDİ Mİ? NE ZAMAN YAPILACAK?

İş sağlığı ve güvenliği tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gün geçtikçe önem kazanmaya devam ediyor. İş sağlığı ve güvenliği alanında meslek ve kariyer planlanması yapan birçok hekim, mühendis, mimar, teknik eleman ve sağlık çalışanı İSG Sınavına girmek için başvurularını yapmış ve sınav tarihini beklemekte.  

ÖSYM’nin yayınlamış olduğu 2021 sınav takviminde 9 Mayıs tarihinde yapılması beklenen 2021-İSG/1 Sınavının pandemi tedbirleri nedeniyle zamanında yapılıp yapılamayacağı tüm kamuoyunda merak uyandırmıştır.

Cumhurbaşkanının Açıklamaları Merakları Daha da Artırdı

Kovid – 19 salgınından tüm dünya etkilendiği gibi ülkemiz de etkilenmiş olduğundan devlet yetkilileri tarafından birçok önlem alınmıştır. Bu önlemlerin uygulanabilmesi için başta ‘‘ bilim kurulu’’ olmak üzere tüm devlet kademeleri gecelerini gündüze katarak çalışmışlardır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak eğitim faaliyetlerini sürdüren Yeni Uzman Akademi gibi birçok eğitim kurumu da pandemiye karşı alınan tedbirlere destek sağlamak amacıyla eğitim kurumlarında yapılan örgün eğitimleri internet aracılığıyla eşzamanlı yapmaya başlamıştır.

Pandemi tedbirlerinin yetersiz kalması, hafta sonları uygulanan tam kapanma uygulamalarının da çare olamaması sebebiyle 29 Nisan ve 17 Mayıs tarihleri arasında tam kapanma kararı alındı. Bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz” açıklaması yaptı.

TRT’nin yapmış olduğu haberde de ‘‘Anaokulu, kreş, 8’inci ve 12’nci sınıflar dâhil, tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek ve tüm sınavlar ertelenecektir.’’ İfadelerinin bulunması ile İSG Sınavına girecek adayların sınavın akıbetine dair meraklarının artmasına yol açtı.

2 Mayıs’ta yapılması beklenen ALES için yetkili mercilerden zamanında yapılacağına dair açıklamalar gelirken hiçbir kurum tarafından İSG sınavının yapılıp yapılmayacağı konusunda açıklama gelmedi.

İSG Sınavı sadece belli merkezlerde yapıldığı için sınav merkezlerine ulaşım için seyahat etmek gerekeceğinden ‘‘Ertelenebilir mi?’’ sorusu kamuoyunda hızla yayılmaya başladı.

Sınavlar Ertelenecek Denilse de…

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi tam kapanma döneminde alınan tedbirler doğrultusunda tüm sınavların erteleneceği duyurulsa da ÖSYM’nin yaptığı sınavlara girecek adayların kısıtlamalardan muaf tutulacağı bildirildiğinden 2021-İSG/1 Sınavı ÖSYM sınav takviminde belirtilen tarihte yapılacak.

Geç Kalmayın!

ÖSYM’ce yapılacak olan 2021-İSG/1 Sınavı 09 Mayıs 2021 tarihinde 10.15’te başlayacak ve 11.30’da da sona erecek. Sınava girecek adayların 10.00 itibari ile yerlerini almaları gerekecek ve bu saat itibariyle de sınav salonlarına kimse alınmayacak.

Bizler Yeni Uzman Akademi ailesi olarak İSG sektörüne her yıl yüzlerce profesyonel kazandıran bir kurum olarak başta katılımcılarımız olmak üzere 2021-İSG/1 Sınavına girecek tüm adaylara başarılar dilemekle beraber herkes için sağlıklı ve güvenli günler diliyoruz.    

Hemen Arayın