İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI BAŞVURU TARİHLERİ

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI BAŞVURU TARİHLERİ

İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

Yapılan iş nedeniyle oluşabilecek her türlü uzun ve kısa vadeli sağlık problemlerini ortadan kaldırmayı amaçlayan çalışmaların geneline denir. İş güvenliği, dünya genelini göz önüne aldığımızda ücretli olsun veya olmasın yapılan her türlü işi kapsamaktadır. Çalışanların güvenliğini sağlamak, sağlıklı ve güvenli şartlarda çalışmak amacı ile alınan tedbirler iş güvenliği kapsamındadır.

İş Sağlığı ve Güvenliğinin Amacı Nedir?


İş güvenliğinin amacı, yapılan işler sırasında veya işler nedeniyle iş kazası yaşanma ihtimalini en aza indirmek, çalışma ortamı nedeniyle oluşabilecek sağlık sorunlarını önlemek ve meslek hastalığı oluşturabilecek işlerde önlemler almaktır. Bir diğer deyişle, kişilerin bir işe başlamadan önceki ve bitirdikten sonraki sağlık durumunun aynı olmasını sağlamaktır. Bunu sağlamak için alınacak iş güvenliği tedbirleri her iş için farklıdır. İş sağlığı ve güvenliği, her meslekte, her çalışma alanında, her yaşam alanında yani hayatın her anında tüm insanların sağlığının bozulmasını önlemeyi ve daha ergonomik bir çalışma ortamı sağlamayı amaçlayan çalışmalardır.
İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında en temelde çalışanların katılımı son derece önemlidir. Ayrıca iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimleri ve diğer sağlık personelleri ile işin teknik yanı uygulanır. İş güvenliği uzmanı olabilmek için iş güvenliği kursu bitirmek ve İSG sınavında başarılı olmak gerekir.

İş Güvenliği Uzmanı Kimdir?

 Usul ve esasları yönetmelikle belirlenen, iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanı ifade eder.

Kimler İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Olabilir?

Teknik Öğretmenler

Mimarlar

Mühendisler

İş Sağlığı ve Güvenliği Teknikerleri

Fizikçiler, Biyologlar, Kimyagerler; iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilirler.

İş Sağlığı ve Güvenliği Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri çalışma bakanlığının gözetiminde gerçekleştirilir. İSG Sınavları ise ÖSYM tarafından yapılır. Bakanlık, kurslarını başarı ile bitirip sınava girebilmeleri için ÖSYM’ye bildirebilmek amacıyla sınavdan 3 ay kadar bir süre önce derslerin staj da dâhil olmak üzere bitmesini istemektedir.

2021 Aralık İSG Sınavı için Çalışma Bakanlığı, derslerin en son ne zaman biteceğine dair herhangi bir tarih yayınlamamış olsa da derslerin eylül ayının ilk haftasında bitecek şekilde ayarlanması gerektiği üzerinde durulmaktadır.

Yeni Uzman Akademi İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri

Yeni Uzman Akademi isminden başarıları ve eğitimi ile bahsettirmiş bir eğitimi kurumudur. İş Sağlığı ve Güvenliği sektöründe 7 yıllık tecrübeye sahip olan kurumumuz başarıya odaklandığı yolda tüm kursiyerleriyle birlikte emin adımlarla yürümektedir.

Eğitimlerini alanında en iyi hocalarla sürdüren Yeni Uzman Akademi farklı illerde iş sağlığı ve güvenliği alanında;

A,B,C Sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı

İşyeri Hekimi

İşyeri Hemşiresi kurslarıyla eğitim dünyasında yerini almaktadır.

İş sağlığı ve güvenliği alanında eğitimlerinizi Yeni Uzman Akademi’den alarak birçok ayrıcalıktan yararlanabilirsiniz.

Eğitimlerini Yeni Uzman Akademi2den alarak sınavlara hazırlanan tüm katılımcılarımıza

Konu Anlatım Kitabı

Deneme Kitabından oluşan kitap seti hediye etmekle birlikte

Sınav öncesi 90 saat soru çözüm ve konu tekrar programlarına da tüm katılımcılarımız ücretsiz davet ediyoruz.

İSG alanında eğitim alan veya eğitimini daha önce tamamlayıp yeniden sınava girecek tüm adaylarımız https://yeniuzmanakademi.com/is-guvenligi-ders-notlari sayfamız üzerinden ders notlarını ücretsiz indirebileceği gibi  https://yeniuzmanakademi.com/is-sagligi-ve-guvenligi-mevzuatlari sayfamızdan da İSG alanındaki tüm mevzuatları ücretsiz indirebilirsiniz.

Bizi facebook ve instagram adreslerimizden takip ederek İSG alanındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Arayın