İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ ÇALIŞMA ALANLARI

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ ÇALIŞMA ALANLARI

İş Sağlığı ve Güvenliği:  İşyerlerinde çalışan personelin gerekli ve doğru ekipmanlarla görevlerini yerine getirmesi ve yine personelin çalışma esnasında sağlığını korumayı hedefleyen önlemler bütünü diye adlandırılabilir. İşveren, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin uygulanması konusunda yasalara karşı sorumludur. İş Sağlığı Ve Güvenliği uygulamaları kanunlarla düzenlenmiştir. Çalışan personelin çalışma esnasında sağlığının ve güvenliğinin korunması en doğal haklarından biridir.

  İş sağlığı ve güvenliği alanındaki önlemler, işletmeden işletmeye farklılık gösterebilir. Bu farklılıklar, temel olarak bazı işletmelerin endüstri özelliğinden kaynaklanmaktadır. İşyerlerinde alınan tedbirlerin amacı kaza ve hastalık risklerini en aza indirebilmektir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı:  Usul ve esasları yönetmelikle belirlenen, iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı belgesine sahip kişilerdir. 

 İşverene iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konularda rehberlik ve danışmanlık yapmak üzere iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, görev aldığı işyerinde göreviyle ilgili mevzuat ve teknik gelişmeleri göz önünde bulundurur.  İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eksiklik ve aksaklıkları, tedbir ve tavsiyeleri belirler ve işverene yazılı olarak bildirir.

 İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlarının; çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde en az (B) sınıfı, az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise en az (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmaları şartı aranır. Bakanlık, iş güvenliği uzmanlarının ve işyeri hekimlerinin görevlendirilmesi konusunda sektörel alanda özel düzenlemelere gidebilir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı unvanı alabilmek için Çalışma Bakanlığı tarafından verilen  ‘‘ iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı sertifikası’’na ihtiyaç vardır. Bu sertifikaya sahip olabilmek için de yine aynı bakanlık tarafından belirlenen şartları taşımak gerekmektedir

Ben yeni iş güvenliği uzmanı olacağım. Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB) dışında çalışma yapabiliyor muyum? 

İş güvenliği uzmanlarının OSGB dışında bireysel de çalışabileceğiyle ilgili daha önce çeşitli yazılar yazmıştık. Uzmanlar OSGB bünyesinde çalışabildiği gibi bireysel de çalışma yapabilmektedir. Elbette ki avantajları olduğu gibi dezavantajken da bulunmaktadır. En büyük dezavantajı firma bulma konusunda yaşanmaktadır. OSGB’ler size çalışma yapacağınız işyerlerini kendisi bulur. Bireysel iş güvenliği uzmanları ise işyerlerini kendileri bulmak zorundadırlar. Bireysel iş güvenliği uzmanlığı yapmak maddi olarak OSGB’lerde çalışmaktan daha avantajlıdır. Bireysel iş güvenliği uzmanları OSGB’nin almış olduğu kârı kendileri alacağından OSGB’de kazandıklarından daha çok kazanabilirler. Tabii işyerleri ile anlaşmaları bu durumun tersini de yaratabilir. OSGB’de çalışıyor iseniz çalıştığınız firmalarla ayrı ayrı sigorta girişi yapmanız gerekmemektedir. Bireysel iş güvenliği uzmanlarının anlaştıktan bütün firmaların uzmanlara ayrı ayrı sigorta girişi yapması gerekmektedir. Anlaştığınız firmalar en az o firmada çalışma yaptığınız süre kadar sigorta yapmak zorundadır.

Yeni Uzman Akademi’de İSG Eğitimleri

Yeni Uzman Akademi eğitimlerini Çalışma Bakanlığından aldığı yetkiyle düzenliyoruz. İş Sağlığı ve Güvenliği alanında A Sınıfı, B Sınıfı, C Sınıfı Eğitimler ile beraber, İşyeri Hekimliği ve İşyeri Hemşireliği Eğitimleri de düzenliyoruz.

Eğitimlerimizdeki başarının yanında bizi farklı kılan başka nedenler de var. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak;

Eğitimlerimizi en kaliteli eğiticilerin rehberliğinde yapıyoruz.

Katılımcılarımızı kaliteli kaynak arama derdinden kurtarmak için;

Ücretsiz konu anlatım kitabı

Ücretsiz deneme kitabı veriyoruz.

Sınav Öncesi soru çözüm programları yapıyoruz.

Kurumumuzdan aldıkları eğitim alanı ne olursa olsun bütün katılımcılarımıza yine ücretsiz olarak,

ISO 45001: 2018 İSG İç Denetçi Eğitimi

ISO 9001: 2015 Kalite Yönetim Sistemi Temel Eğitimi

ISO 14001: 2015 Çevre Yönetim Sistemi İç Denetçi Eğitimi

İngilizce ve Rusça Eğitimi veriyoruz.

Tüm katılımcılarımızın her an ulaşabilmeleri için sitemiz üzerinden ders notlarını ve mevzuatları paylaşıyoruz.

Yeni Uzman Akademi tüm eğitim alanlarından kalitesini fark ettirmeyi her zaman başarmış ve adından da her zaman bahsettirmiş bir eğitim kurumudur.

Yeni sınav döneminde Yeni Uzman Akademili olmak için geç kalmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Arayın